Zdarza się, nie tylko młodym ludziom, zbliżenie bez zabezpieczeń. W takiej sytuacji pojawia się pytanie. I co teraz !?! Na szczęście istnieją już w sprzedaży środki antykoncepcyjne po stosunku. Są to środki antykoncepcji tylko na receptę. Czyli po stosunku bez zabezpieczeń, im szybciej tym lepiej, trzeba odwiedzić jeszcze lekarza. Myślę, że jest to nie raz lepsze wyjście niż niechciana ciąża.

Jak to działa?

Antykoncepcja po stosunku zwana fachowo postkoitalną, polega na podaniu kobiecie, zazwyczaj w postaci tabletek, bardzo dużej dawki hormonów (estrogen, progestagen lub estrogen połączony z progestagenem). Przyjęcie tak dużej ilości hormonów przed owulacją zaburza jej cykl i nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej. Możliwe jest, że owulacja już nastąpiła wówczas efektem podania hormonów jest opóźnienie wędrówki komórki jajowej przez jajowód lub zmiana grubości błony  śluzowej macicy, tak że zagnieżdżenie zarodka staje się niemożliwe.

Skuteczność metody oraz sposób przyjmowania.

Ten sposób antykoncepcji jest skuteczny w 90-95% przypadków. Przyjęcie preparatu w ciągu 12 godzin po stosunku bez zabezpieczeń wykazuje największą skuteczność. Środek można zażyć nie później niż w ciągu 72 godzin od zdarzenia. Jak już wcześniej wspomniałam środek ten w Polsce jest sprzedawany wyłącznie na receptę. Znane mi dostępne środki w postaci tabletek to Postinor Duo i Escapelle. Postinor Duo to dwie tabletki, które należy przyjąć w odpowiednich odstępach czasu. Escapelle to jedna tabletka, która powinna być przyjęta do 72 godzin po stosunku. Podczas przyjmowania wyżej wymienionych preparatów należy kierować się zaleceniami lekarza.

Przeciwwskazania.

Środki tego typu nie są środkami, które powinny być przyjmowane w sposób regularny. Nie powinny być stosowane jako środek każdorazowej antykoncepcji , a jedynie w sytuacjach awaryjnych. Przyjęcie tak dużej ilości hormonów prowadzi do rozregulowania delikatnej równowagi hormonalnej w ciele kobiety. Konsekwencje stosowania antykoncepcji po mogą być różne. Najgorsze z nich to krwawienia wielotygodniowe, nieregularne miesiączki, fatalne samopoczucie. Częste korzystanie z tej metody antykoncepcji zwiększa prawdopodobieństwo powstania tych objaw.

Warto wiedzieć.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem WHO pigułka “po” nie jest środkiem wczesnoporonnym, gdyż nie działa poronnie na już zaistniałą ciąże po implantacji zarodka. Innego zdania jest część lekarzy oraz organizacje pro-life przyjmujące, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia, a w wyniku zastosowania takiego środka dochodzi do śmierci zarodka.