Kolejną metodą mechaniczną jest Błona dopochwowa (diafragma). Ma ona kształt płytkiego spodka. Aby wprowadzić ją do pochwy należy ścisnąć elastyczną obręcz i umieści we właściwym miejscu. Błona osłania całą tylnączęść pochwy, szyjkę macicy i odcina drogę plemnikom. Powinno się stosować błonę wraz z kremami i żelami plemnikobójczymi dla większego zabezpieczenia prze niechcianą ciążą. Błona powinna pozostać przez przynajmniej 8 godzin po tylną stosunku. Ma to na celu unieszkodliwienie wszystkich plemników przez preparat plemnikobójczy. Błona w pochwie nie powinna przebywać dłużej niż 24 godziny.

Podobną metodą antykoncepcji do Błony dopochwowej jest kapturek naszyjkowy. Różnica między kapturkiem, a błoną jest jedynie w kształcie. Kapturek lepiej dopasowuje się do kształtu szyjki ze względu na jego mniejszą budowę. Kapturek polecany jest dla kobiet, których mięsnie miednicy nie są w stanie utrzymać błony w odpowiednim miejscu. Przyleganie kapturka szczelnie do szyjki jest zarazem dużym plusem jak i minusem, ponieważ może sprawiać problem z wyjęciem go.

Stosowanie wyżej wymienionych metod nie powoduje skutków ubocznych, jednak nie są to metody łatwe w stosowaniu. Stosowanie kapturka i błony jest nie poręczne (trzeba je umieścić dokładnie w odpowiednim miejscu, nie zapominając o nałożeniu kremu lub żelu plemnikobójczego). Zaletą błony (kapturka) jest to, że można włożyć ją 6 godzin przed stosunkiem (nie zakłócając romantycznych chwil), trzeba jednak pamiętać o kolejnych porcjach środkach plemnikobójczego w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Podczas menstruacji stosowanie kapturka i błony jest niewskazane.

Błony i kapturek nie zapewniają 100% pewności zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Według statystyk 18 kobiet na 100 w ciągu roku stosujących tą metodę zachodzi w niechcianą ciążę. Związane jest to z trudnością założenia dopochwowo.

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie tej metody musisz wybrać się do lekarza aby on dobrał odpowiedni rozmiar dla Ciebie.
Błona czy kapturek są wielorazowego użytku. Należy jednak pamiętać, żeby co jakiś czas sprawdzać w jakim są stanie.