To może zdarzyć się się każdemu. Jesteś w nowym związku i posiadasz nowego partnera seksualnego. Pewnego dnia, tak po prostu, pęka! Pomimo, że wszystkie prezerwatywy przechodzą rygorystyczne testy, pęknięcie prezerwatywy w ferworze pasji może się każdemu przytrafić. Cokolwiek się stało i w jakich okolicznościach najważniejsze jest działanie zaraz po.

.

Pierwsza reakcja zawsze jest wstrząsająca. Wpadasz w panikę. Kawałek lateksu miał zabezpieczyć Cię przed nie chcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogami płciowymi. Zaczynasz rozmyślać co wiesz na temat antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Poniżej krótki przegląd tego co robić w takich sytuacjach.

.

Jeżeli jesteś w trakcie i nie było jeszcze wytrysku, po prostu należy zdjąć prezerwatywę i założyć nową. Jednak jeżeli prezerwatywa została rozerwana po wytrysku należy ostrożnie wyjąć pozostałości po niej. W obu przypadkach udać się pod gorący prysznic i umyć narządy płciowe obojga partnerów mydłem. Wszyscy wiemy, że nie jest to żaden sposób antykoncepcji ale może zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

.

.

.

..

.

.

.

.

.

.

Jeżeli wcześniej nie rozmawialiśmy z partnerem o “doświadczeniu” seksualnym, teraz przychodzi na to odpowiedni czas. Należy być otwartym i szczerym o przeszłości seksualnej i zachęcać do tego samego. Warto żeby każda ze stron porozmawiała z lekarzem co w takich sytuacjach zrobić oraz poddać się badaniu dla dobra obojga – nigdy nic nie wiadomo, może to właśnie ja jestem chory na jedną z chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Może się zdawać to wszystko zbyt ostrożne – ale warte naszego przyszłego zdrowia. W późniejszym okresie należy zwracać uwagę na różne dziwne objawy takie jak wysypka, ból, wydzielina czy gorączka.

.

Nie można przewidzieć, kiedy prezerwatywa pęknie, ale można zmniejszyć prawdopodobieństwo po przez prawidłowe założenie. Jest również kilka innych czynności, które można zrobić. Nie ma potrzeby, jak to bywa na zakupach kiedy jedna reklamówka nie wytrzymuje ciężaru, zakładać drugą prezerwatywę. Dwie  prezerwatywy założone na jednego penisa mogą przyczynić się wręcz do szybszego pęknięcia – występuje znacznie większe tarcie. Jeżeli potrzebujemy zwiększyć przyjemność seksu należy używać środków, które nie mają negatywnego wpływu na materiał z jakiego wykonana jest prezerwatywa. Zaleca się używania środków na bazie wody. Ma nadzieję, że wszyscy wiedzą, o tym że należy stosować prezerwatywy nie przeterminowane. Jeśli mamy wrażenie, że prezerwatywa może być uszkodzona (np. od promieni słonecznych lub też mechanicznego uszkodzenia) lepiej ją wyrzućmy!

.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem:

Prezerwatywa – jak prawidłowo założyć?

Antykoncepcja po – awaryjna sytuacja