Metody chirurgicznej antykoncepcji stosowane są zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Tak strasznie brzmiąca nazwa jest prostym zabiegiem, którego celem jest podwiązanie lub przecięcie jajowodów kobiety lub nasieniowodów mężczyzny. Inna nazwa tej metody to zabieg sterylizacyjny. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Skuteczność tej metody sięga prawie 100% – odnotowane zostały przypadki samoistnego udrożnienia się podwiązanych przewodów.

Warto podkreślić fakt, że w Polsce ta metoda antykoncepcji jest prawnie zabroniona. Jedynie w uzasadnionych przypadkach może być użyta. Przykładem może być ciąża, która stanowi zagrożenie zdrowia lub życia kobiety.

Podstawową wadą tej metody jest jej nieodwracalność. Jedynie 70% ludzi, którzy się zdecydowali na ten rodzaj antykoncepcji powraca do stanu pierwotnego i może cieszyć się płodzeniem swojego potomstwa. Pozostałe 30% niestety zostaje bezpłodne na resztę swojego życia.

I tu pojawią się pytania – czy warto ryzykować? Jeżeli tak – to w jakich przypadkach? Czy może powinno zmienić się prawo i dopuścić ten rodzaj antykoncepcji? Zapraszam do komentowania!