Główną zaletą plastrów antykoncepcyjnych jest to, że hormony wnikają bezpośrednio do krwi -  w przeciwieństwie do tabletek hormonalnych omijają wątrobę, w wyniku czego mniej szkodzi, a hormony wchłaniają się łatwiej i szybciej. Dodatkowo o zaaplikowaniu plastra należy pamiętać tylko raz w tygodniu. Plastry antykoncepcyjne są odporne na problemy z przewodem pokarmowy (biegunki, wymioty, zaburzenia wchłaniania), a ich rosnąca popularność wiąże się z bardzo dużą skutecznością.

Plaster antykoncepcyjny nie może być stosowany przez osoby ważące ponad 80 kg. Należy zwrócić również uwagę na sposób przyklejenia- źle przyklejony może nie zadziałać (może się odklejać). Jedną z niewielu wad plastrów antykoncepcyjnych jest ich cena- koszt 3 plastrów to okło 60-70 zł (starcza na miesiąc).

Najbardziej odpowiednie miejsca do przyklejenia plastra antykoncepcyjnego to: pośladki, podbrzusze, górna część tułowia oraz zewnętrzna część ramienia, tam uzyskują one maksymalną wchłanialność hormonów. Raz przyklejony plaster musi pozostać na swoim miejscu przez kolejnych siedem dni. Każdy kolejny plaster należy naklejać w innym miejscu.

Podobnie jak w przypadku pigułek z plastra wydziela się estragon i gestagen, które nie dopuszczają do owulacji (patrz tabletki antykoncepcyjne).

Przed rozpoczęciem stosowania plastrów antykoncepcyjnych należy skonsultować się z ginekologiem oraz przeprowadzić wywiad medyczny:  badanie ginekologiczne, badanie piersi, badania analityczne krwi celem wykluczenia przeciwwskazań do ich zastosowania. Przeciwwskazania do stosowania plastrów, jak również ich skutki uboczne są takie same jak w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych.