W metodach mechanicznych najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym jest prezerwatywa. W znaczącym stopniu, bo aż w 98% przypadkach, ogranicza ryzyko związane z zakażeniem wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (opryszczka). Jest to również dobry środek zapobiegający przed niechcianą ciążą.

W dzisiejszych czasach  wybór prezerwatyw jest dość duży. Każdy może znaleść coś odpowiedniego dla siebie. Prezerwatywy zamiennie nazywane są kondonami. Na rynku możemy spotkać kondony nasycone substancją zapachową jak i smakową (nie wspominając o kolorach i kształtach;) ). Na pewno uprzyjemnią nam chwile spędzone z partnerem/partnerką. Większość firm produkuje prezerwatywy zwilżone środkiem ułatwiającym poślizg oraz substancjami plemnikobójczymi.

Dla urozmaicenia stosunku można używać wielu dostępnych środków poślizgowych. Powinno się używać tych na bazie wody, ponieważ inne mogą wejść w reakcję z lateksową gumą i poważnie ją uszkodzić. Dodatkowo  środki poślizgowe ułatwiają tarcie – czyli mniejsze prawdopobodobieństwo “pęknięcia gumy”. Wraz z upływem czasu jakość gumy lateksowej ulega pogorszeniu – warto więc uważnie sprawdzić datę ważności prezerwatywy. Ważne również jest sposób przechowywania prezerwatywy! Nie należy narażać jej na bezpośrednie promieniowanie śłońca,  podwyższoną temperaturę i na  mechaniczne zniszczenie (np przekucie).  Obecnie na świecie produkuje się prezerwatywy specjalne, bardziej odporne na uszkodzenia, przeznaczone nawet (dla tych którzy lubią) do stosunków analnych.