Spermicydy występują w postaci kremów antykoncepcyjnych oraz w postaci tzw. globulek. Ich główną zaletą jest niska cena i dostępność bez konieczności wizyty u lekarza (bez recepty). Jednak posiadają również wady. Skuteczność ich jest niska, są nie wygodne w stosowaniu oraz występuje ryzyko reakcji alergicznych na środek chemiczny występujący w składzie.

Głównym składnikiem substancji plemnikobójczych jest Nonoxynol. Jego zadaniem jest powstrzymanie plemników przed dotarciem do jajowodu. Nonoxynol nie powoduje uszkodzenia materiału genetycznego w plemnikach. Jak już wcześniej wspomniane zostało skuteczność tej metody jest niska dlatego jest to bardzo ważne, ponieważ chroni to przed komplikacjami związanymi z płodem i przebiegiem ciąży.

Używanie środków plemnikobójczych nie chroni nas przed chorobami typu HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Badania, które zostały przeprowadzone wykazują, że stosowanie Spermicydy powoduje podrażnienie tkanki pochwy przez co zwiększa ryzyko zakażenia.

Wniosek, który się nasuwa po zapoznaniu się z cechami środków plemnikobójczych to, że mogą być dobry sposobem antykoncepcji używany jako dodatkowe zabezpieczenie (np. z prezerwatywami). Połączenie tej metody antykoncepcji z inną zwiększa skuteczność. Nie polecałabym używanie tej metody antykoncepcji z nowo poznanym partnerem. Może skończyć się to nie chcianą chorobą i przede wszystkim nie chcianą ciążą.

Masz pytania? Chcesz podzielić się swoją opinią? Pisz, komentuj!