Wkładka domaciczna (spirala) to mała plastikowa pętelka, najczęściej z dodatkiem miedzi, srebra lub platyny, wprowadzana przez ginekologa do macicy. Najczęstszym dodatkiem jest jednak miedź, która oprócz właściwości antykoncepcyjnych posiada także właściwości antybakteryjne. Istnieją spirale zawierające pojemniczek z hormonem (odmina progestagenu). W Polsce obecnie można znaleźć trzy rodzaje wkładek domacicznych: jedna z progestagenem oraz dwie z miedzią. Te z miedzią znacznie zmniejszają ruchliwość plemników, w skutek czego nie docierają one do jajowodu i nie zapładniają jajników. Spirale wyposażone w pojemniczek z hormonem radykalnie zmniejszają aktywność plemników w jajowodach oraz w macicy, ale również uwalniają z niego w niewielkich ilościach, stopniowo hormon, który zagęszcza śluz szyjkowy, co jeszcze bardziej utrudnia zapłodnienie.

Skuteczność wkładek domacicznych ocenia się na około 99%. Główną zaletą wkładek domacicznych jest to, że można je nosić nawet do pięciu lat- zatem nie trzeba być tak regularną osobą  jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Można jej używać w trakcie karmienia piersią, a także jej obecność nie zakłóca przebiegu stosunku. Często są stosowane jako „lek” dla kobiet o bardzo obfitych miesiączkach.

Spirale wywołują zmiany w nabłonku macicy, dlatego też stosowanie ich nie jest wolne od ryzyka. Przy jej wkładaniu może dojść jej do uszkodzenia macicy, co wiąże się z powikłaniami.    Wkładka domaciczna może wydłużyć czas trwania menstruacji i zwiększyć jej bolesność (Wyjątkiem jest wkładka hormonalna). Kobiety narażone na alergię nie powinny decydować się na wkładkę-  zwiększa ona bowiem ryzyko infekcji pochwy.

Wkładka domaciczna powoduje lekki stan zapalny macicy.  Może to powodować trudności z zajściem w ciążę. U kobiet, które stosowały wkładki domaciczne częściej dochodzi do poronień, stwierdzono również większą ilość ciąż pozamacicznych. Z tego też powodu, jeśli kobieta, która ma założoną spiralę, postanowi zajść w ciążę, po usunięciu wkładki musi odczekać trzy miesiące.

Wkładkę domaciczna poleca się kobietą, które nie zamierzają już rodzić dzieci, a także palaczką powyżej 35 roku życia. Dla osób z nadciśnieniem , po zawale mięśnia sercowego, wylewach, chorych na padaczkę to jeden z najlepszych środków antykoncepcyjnych.